Menu

Moje Warszawskie Krajobrazy

Fotoblog - Zdjęcia Warszawy i nie tylko .

Starówka - Stare Miasto, Warszawa

mical027

strare_miasto_starowka_warszawa

Stare Miasto w Warszawie – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta.
Stara Warszawa była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.Stare Miasto zostało założone na skarpie, nad brzegiem dopływu Wisły – rzeczki Kamionki, obok zamku książąt mazowieckich wzniesionego kilka lat wcześniej w miejscu najstarszej części obecnego Zamku Królewskiego, na północ od wsi Warszawa.
Jego początki sięgają XIII wieku. Wtedy otoczone było wałem ziemnym, który pod koniec XIV wieku został zastąpiony murem obronnym. Ciągnął się on od skarpy wiślanej na zachód, wzdłuż dzisiejszej ulicy Podwale do Piekarskiej, następnie obok kościoła św. Marcina aż do zamku. Uważa się, że założycielem miasta był Bolesław II, książę mazowiecki i płocki. Z uwagi na korzystne położenie, na szlaku handlowym znad Morza Czarnego ku Bałtykowi, osiedlili się w Starej Warszawie głównie bogaci kupcy. Pozostałość warszawskiego odcinka owej drogi handlowej to dzisiejsza ulica Świętojańska, Rynku iNowomiejska. więcej

stare_miasto_starowka_warszawa

kolorowa_warszawa_starowka

kon_na_starym_miejscie_dorozka_warszawa

ulica_na_starym_miejscie_warszawa

 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Moje Warszawskie Krajobrazy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci