Menu

Moje Warszawskie Krajobrazy

Fotoblog - Zdjęcia Warszawy i nie tylko .

Łódź, zdjęcia z wyprawy.

mical027

Lodz_manufaktura

Centrum Handlowe Manufaktura – największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce (powierzchnia najmu brutto: 110 000 m2), otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.
Przebudowa dawnej fabryki została tak wykonana, aby częściowo zachować dawną atmosferę tego miejsca. Dominują tu zatem stare, pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz. Zamysł wpisuje się w rewitalizacyjne działania, popularne w miastach o przeszłości przemysłowej – mające na celu zachować atmosferę urbanistyczną z przeszłości z nowoczesnym zastosowaniem budowli. W sumie rewitalizacją objęto kilkanaście hal i budynków poprodukcyjnych, zaliczonych w 1971 obwieszczeniem Konserwatora Miasta Łodzi –Antoniego Szrama – wraz z przyległym pałacem, do czterech najcenniejszych zabytków przemysłowych miasta. Budynki zbudowane po 1930 r., które nie miały znaczenia historycznego, zostały zburzone. więcej

Manufaktura_lodz_wyprawa

lodz_manufaktura

manufaktura_lodz 

manufaktura_lodz

 Po zwiedzeniu Manufaktury, poszliśmy na ulicę Piotrkowska najdłuższą ulicę w Łodzi

 Ulica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.
Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej. Ulica podupadła znacznie po II wojnie światowej. Po 1990 roku została poddana stopniowej rewitalizacji i zamieniona w rodzaj deptaka, który w dużym stopniu pełni rolę podobną do rynku starówki innych miast. Budowle, urbanistyka, instytucje, restauracje, kluby i puby umieszczone w pobliżu tej ulicy tworzą szczególną jej atmosferę o kultowym charakterze, wykraczającym zasięgiem poza Łódź. Ulica jest węższa na początku (Plac Wolności) – 17 metrów – a szersza na południu (Plac Niepodległości) – 26 metrów.

 ul_piotrkowska_lodz

 piotrkowska_lodz

w_podworku_opuszczona_kamienica_lodz

ul_piotrkowska_lodz

Już wracamy


przy_dworcu_petla_autobusowa_lodz

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [chruściel] *.toya.net.pl

  jeśli będziesz kiedyś w łodzi, to koniecznie się odezwij ;] Pozdrawiam!
  p.s. polecam zdjęcia koleżanki. do mnie odzywaj się tu :D

 • mical027

  W Łodzi byłem jak by to nazwać na wakacjach, rok temu. Może niedługo wpadnę znów. Bardzo fajne zdjęcia pod linkiem industrialne też lubię fotografie industrialną . Pozdrawiam

 • Gość: [Łódź] *.static.ip.netia.com.pl

  Co tak krótko? :) W Łodzi pełno jest pięknych budynków w stylu industrialnym, jak choćby Księży Młyn. Idąc dalej ulicą Piotrkowską (a wcale nie kończy się ona jak wielu przypuszcza w ścisłym centru) można zobaczyć Białą Fabrykę i odrestaurowane centrum kreatywne OFF Piotrkowska 2.

 • mical027

  Trzeba będzie powtórzyć wyjazd, ale w celu zwiedzania industrialnych miejsc :)

© Moje Warszawskie Krajobrazy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci